Kas yra anoreksija?

Kas yra anoreksija?

Įsivaizduokite, kad žiūrėdami į veidrodį matote iškreiptą savo atvaizdą, neatsižvelgdami į savo tikrąją išvaizdą. Tokia yra daugelio su nervine anoreksija kovojančių žmonių kasdienybė. Anoreksija, oficialiai vadinama nervine anoreksija, yra sudėtingas ir potencialiai gyvybei pavojingas valgymo sutrikimas, kuriam būdinga stipri baimė priaugti svorio, griežtas maisto suvartojimo ribojimas ir iškreiptas kūno vaizdas. Anoreksija sergantys asmenys dažnai save laiko turinčiais antsvorio, net jei jų svoris yra pavojingai mažas. Šis sutrikimas daro didelę įtaką fizinei ir psichinei sveikatai ir reikalauja profesionalaus medicininio ir psichologinio gydymo. Šiame straipsnyje siekiama atskleisti šį sudėtingą valgymo sutrikimą, ištirti jo priežastis, simptomus ir sveikimo kelią.

Anoreksijos apibrėžimas

Nervinė anoreksija susijusi ne tik su maistu. Tai rimtas ir potencialiai gyvybei pavojingas psichikos sveikatos sutrikimas, kuriam būdinga stipri baimė priaugti svorio, iškreiptas kūno vaizdas ir dideli valgymo apribojimai. Dažnai jis prasideda nuo paprastos dietos, bet gali virsti apsėdimu.

Ar žinojote, kad… Anoreksija pasižymi vienu didžiausių mirtingumo rodiklių iš visų psichikos sutrikimų.

Anoreksijos požymiai

Fiziniai simptomai – tai gali būti itin didelis svorio kritimas, liesa išvaizda, nuovargis, nemiga, galvos svaigimas ar alpimas, melsva pirštų spalva, plonėjantys, lūžinėjantys ar iškritę plaukai, menstruacijų nebuvimas, vidurių užkietėjimas ir pilvo skausmai, sausa ar gelsva oda, šalčio netoleravimas, nereguliarus širdies ritmas ir žemas kraujospūdis.

Elgesio simptomai – susirūpinimas maistu, dietų laikymasis, kalorijų skaičiavimas, tam tikrų maisto produktų ar jų kategorijų atsisakymas, griežti valgymo ar valgymo ritualai, pavyzdžiui, maisto pjaustymas mažais gabalėliais ar atsisakymas valgyti šalia kitų žmonių, nuolatinis alkio neigimas.

Kas yra anoreksija? 1

Priežastys  – ne tik kūno vaizdas

Nors visuomenės spaudimas būti lieknam vaidina svarbų vaidmenį, anoreksijos priežastys yra daugialypės. Genetika, psichologiniai veiksniai ir aplinkos įtaka susipina ir sukuria tobulą audrą. Tyrimai rodo ryšį tarp anoreksijos ir tam tikrų neurotransmiterių smegenyse.

Biologiniai veiksniai – gali būti genetinių pokyčių, dėl kurių kai kurie žmonės yra labiau linkę sirgti anoreksija. Taip pat gali būti susiję tam tikri su alkiu ir stresu susiję hormonai.

Psichologiniai veiksniai – anoreksija sergantys žmonės gali turėti iškreiptą kūno vaizdą arba labai bijoti priaugti svorio. Jiems gali būti būdingas perfekcionizmas, didelis nerimas ir (arba) obsesiniai-kompulsiniai polinkiai.

Socialinė ir kultūrinė įtaka – šiuolaikinė vakarietiška kultūra dažnai skatina ir stiprina lieknumo troškimą, kuris gali prisidėti prie valgymo sutrikimų atsiradimo.

Fizinis ir psichologinis poveikis

Anoreksijos padariniai yra toli siekiantys. Fiziškai ji gali sukelti didelį mitybos nepakankamumą, širdies ir smegenų pažeidimus bei nevaisingumą. Psichologiniu požiūriu ji susijusi su depresija, nerimu ir izoliacija. Anoreksija turi ir kitų rimtų padarinių sveikatai, įskaitant kaulų retėjimą (osteoporozę), lengvą anemiją, raumenų nykimą ir silpnumą, širdies problemas, pavyzdžiui, mitralinio vožtuvo iškritimą, žemą širdies ritmą ir širdies nepakankamumą, inkstų problemas ir daugelį kitų rimtų susirgimų. Kraštutiniais atvejais tai gali kelti pavojų gyvybei.

Ekspertų įžvalgos

Dr. Jane Smith, klinikinė psichologė, pastebi: „Anoreksija dažnai yra būdas susidoroti su emociniais sunkumais. Tai susiję ne tik su kūno įvaizdžiu, bet ir su savo gyvenimo ir emocijų kontrole“.

Anoreksijos gydymas

Medicininis gydymas – tai gali būti hospitalizavimas, kad būtų gydomas didelis svorio kritimas, dėl kurio atsirado nepakankama mityba ir kitos rimtos komplikacijos.

Mitybos gydymas – dietologai arba mitybos specialistai dažnai padeda sudaryti struktūruotą mitybos planą ir atkurti sveiką svorį.

Psichoterapija – tai labai svarbi terapija, kuri gali apimti kognityvinę elgesio terapiją (KET), šeimos terapiją ir kitus terapinius metodus.

Vaistai – specialiai anoreksijai gydyti jokie vaistai nėra patvirtinti, nes jie paprastai nėra veiksmingi skatinant priaugti svorio. Tačiau vaistai gali būti skiriami nerimui, depresijai ar kitoms psichikos sveikatos būklėms gydyti.

Kas yra anoreksija? 2

Iššūkiai

Sveikimas yra kelionė, o ne tikslas. Atsinaujinimas yra įprasta proceso dalis, tačiau tai nereiškia nesėkmės. Reikia mokytis ir augti iš kiekvienos nesėkmės.

Kaip galėtume geriau paremti nuo anoreksijos sveikstančius asmenis savo bendruomenėse?

Holistinis požiūris

Labai svarbu taikyti holistinį požiūrį į gydymą, sutelkiant dėmesį ir į fizinę sveikatą, ir į emocinę gerovę. Tokie užsiėmimai kaip joga ir meditacija gali būti naudingi tradicinio gydymo priedai.

Ekspertų nuomonės

Dr. Smithas pabrėžia: „Holistinė terapija gali padėti spręsti pagrindines kontrolės, savigarbos ir kūno įvaizdžio problemas“.

Anoreksijos komplikacijos

Nervinė anoreksija – sunkus valgymo sutrikimas, galintis sukelti daugybę komplikacijų, iš kurių kai kurios yra sunkios ir gali kelti pavojų gyvybei. Šios komplikacijos kyla dėl ilgai trunkančio mitybos nepakankamumo ir psichologinių sutrikimo aspektų. Jos gali paveikti beveik visas pagrindines organizmo organų sistemas ir labai paveikti bendrą sveikatą bei gyvenimo kokybę.

1. Fizinės komplikacijos

Širdies ir kraujagyslių sistemos problemos – tai gali būti bradikardija (lėtas širdies ritmas), hipotenzija (žemas kraujospūdis), širdies nepakankamumas ir aritmijos. Širdies raumuo taip pat gali susilpnėti dėl nepakankamos mitybos, todėl gali pasireikšti būklė, vadinama kardiomiopatija.

Kaulų sveikata – dėl anoreksijos gali sumažėti kaulų tankis (osteopenija arba osteoporozė), todėl padidėja lūžių rizika.

Virškinimo trakto problemos – tai gali būti vidurių užkietėjimas, pilvo pūtimas, pykinimas ir gastroparezė (sulėtėjęs skrandžio išsituštinimas). Stiprus mitybos nepakankamumas taip pat gali sukelti kepenų pažeidimus.

Hematologinės komplikacijos – dėl vitaminų ir mineralų trūkumo gali pasireikšti anemija ir kiti kraujo sutrikimai.

Endokrininės ir hormoninės problemos – anoreksija gali sutrikdyti normalią hormonų funkciją, todėl gali atsirasti amenorėja (menstruacijų nebuvimas), nevaisingumas ir paauglių augimo sulėtėjimas.

Inkstų komplikacijos – dehidratacija ir elektrolitų pusiausvyros sutrikimai gali sukelti inkstų akmenligę ir inkstų nepakankamumą.

Dermatologinės problemos – oda gali išsausėti, pagelsti arba pasidengti plonais plaukeliais (lanugo).

2. Neurologinės komplikacijos

Kognityviniai sutrikimai – dėl anoreksijos gali sutrikti smegenų veikla, todėl gali kilti sunkumų susikaupti ir priimti sprendimus.

Periferinė neuropatija – nepakankama mityba gali pažeisti periferinius nervus ir sukelti tokius simptomus kaip dilgčiojimas ir tirpimas.

Kas yra anoreksija? 3

3. Psichologinės komplikacijos

Nuotaikos ir nerimo sutrikimai – dažnai pasitaiko depresija, nerimas ir obsesiniai-kompulsiniai bruožai.

Piktnaudžiavimas psichoaktyviosiomis medžiagomis – anoreksija sergantiems asmenims kyla didesnė piktnaudžiavimo psichoaktyviosiomis medžiagomis, įskaitant piktnaudžiavimą alkoholiu ir narkotikais, rizika.

Savižudiškos mintys ir elgesys – anoreksija kelia didelę savižudybės riziką, iš dalies dėl susijusių psichologinių sunkumų.

4. Medžiagų apykaitos ir elektrolitų pusiausvyros sutrikimai

Elektrolitų pusiausvyros sutrikimai, ypač susiję su kaliu, natriu ir chloridu, gali sukelti sunkių medicininių komplikacijų, įskaitant širdies sustojimą.

5. Imuninės sistemos disfunkcija

Nepakankama mityba gali susilpninti imuninę sistemą, todėl padidėja jautrumas infekcijoms.

6. Ilgalaikis pavojus sveikatai

Ilgalaikė anoreksija gali sukelti daug ilgalaikių sveikatos problemų, įskaitant lėtinį nuovargį, nevaisingumą ir padidėjusią osteoporozės riziką.

7. Nėštumo komplikacijos

Anoreksija sergančioms moterims, kurios pastoja, kyla didesnė rizika, įskaitant didesnę persileidimo, priešlaikinio gimdymo ir mažo svorio kūdikio gimimo tikimybę.

Nors anoreksija yra sudėtingas sutrikimas, pasveikti įmanoma. Suprasti sutrikimą, atpažinti simptomus ir kreiptis dėl tinkamo gydymo yra pirmieji žingsniai sveikimo link.

Atminkite, kad kiekvieno žmogaus kelionė į pasveikimą yra unikali. Jei jūs arba jūsų pažįstamas žmogus kovoja su anoreksija, kreipkitės pagalbos. Ieškoti pagalbos nėra gėda, o kelias į pasveikimą, nors ir sudėtingas, yra kupinas vilties.

***

Šiame straipsnyje pateikta informacija skirta tik švietimo tikslais ir nepakeičia profesionalaus gydytojo patarimo, diagnozės ar gydymo. Šio straipsnio autorius ir leidėjas neatsako už bet kokį neigiamą poveikį ar pasekmes, atsiradusias dėl šiame straipsnyje aptartų pasiūlymų, preparatų ar procedūrų naudojimo.