Priklausomybių psichologas – kas tai?

Priklausomybių psichologas

Ar kada nors susimąstėte, kas skatina žmogų piktnaudžiauti narkotinėmis medžiagomis? O gal kaip žmogus gali išsivaduoti iš priklausomybės grandinių? Tai gilūs klausimai, kurie domina mokslininkus, medikus ir terapeutus. Gilindamiesi į šią temą, pateksime į priklausomybių psichologų sritį.

Kas yra priklausomybių psichologas?

Priklausomybių psichologas yra kvalifikuotas specialistas, kuris tiria, vertina ir gydo asmenis, kenčiančius nuo piktnaudžiavimo psichoaktyviosiomis medžiagomis ar kitų formų priklausomybių. Šios priklausomybės gali būti įvairios – nuo narkotikų ir alkoholio iki azartinių lošimų ir net priklausomybės nuo interneto. Pagrindinis jų tikslas – suprasti pagrindinius psichologinius veiksnius, lemiančius priklausomybę sukeliantį elgesį, ir padėti asmenims įveikti šias problemas.

Kodėl priklausomybių psichologo vaidmuo yra gyvybiškai svarbus?

Priklausomybės, nesvarbu, ar jos būtų susijusios su medžiagomis, ar su elgesiu, yra sudėtingi ir daugialypiai sutrikimai. Fizinė priklausomybė yra tik ledkalnio viršūnė; po paviršiumi slypi psichologinių, socialinių ir emocinių veiksnių tinklas. Tai gali būti traumos, stresas, genetinis polinkis, psichikos sveikatos sutrikimai ir kt. Todėl medicininėmis intervencijomis gali būti sprendžiami fiziologiniai priklausomybės aspektai, tačiau gali būti nesigilinama į psichologines pagrindines priežastis. Čia į pagalbą ateina priklausomybių psichologas.

Simptomai, kurie įrodo, jog žmogus turi priklausomybę

Atpažinti priklausomybę kartais gali būti sudėtinga. Juk kam nėra tekę išgerti per daug kavos puodelių ar savaitgalį žiūrėti mėgstamo serialo? Tačiau kada toks iš pirmo žvilgsnio nekenksmingas elgesys rodo gilesnę problemą? Medicininiu požiūriu priklausomybės simptomai dažnai pasireiškia ir fiziškai, ir elgesiu. Kai kurie požymiai, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį, yra staiga padidėjusi tolerancija (norint pasiekti norimą poveikį, reikia daugiau medžiagos), abstinencijos simptomai nevartojant medžiagos ir asmeninių bei profesinių pareigų nepaisymas.  Nepamirškite, kad visada pravartu pasikonsultuoti su medicinos specialistu, jei nerimaujate dėl savęs ar kito žmogaus. Ankstyvas įsikišimas dažnai gali labai pakeisti sveikimo kelią.

Kada svarbu kreiptis pas priklausomybių psichologą?

Alkoholis ir narkotikai

Labiausiai pripažintos priklausomybės formos susijusios su piktnaudžiavimu narkotinėmis medžiagomis, pavyzdžiui, alkoholiu, narkotikais ir receptiniais vaistais. Joms įveikti reikia įvairiapusio požiūrio. Psichologas gali padėti su elgesio intervencijomis, suteikti įveikos mechanizmų, kad būtų išvengta dirgiklių, ir išmokyti strategijų, kaip valdyti stresą nesiimant vartoti psichoaktyviųjų medžiagų. Prisimenate žurnale „Journal of Substance Abuse Treatment“ atliktą tyrimą, kuris parodė, kad psichologines konsultacijas gaunantys asmenys rečiau atkrypo nuo priklausomybės? Tai byloja apie esminį psichologų vaidmenį šioje srityje.

Technologijos ir žaidimai

Ar dažnai save arba pažįstamą žmogų matote valandų valandas prikaustytus prie ekrano? Priklausomybė nuo technologijų ir vaizdo žaidimų kelia vis didesnį susirūpinimą, ypač tarp jaunosios kartos atstovų. Dopamino antplūdis gavus pranešimą iš socialinės žiniasklaidos ar pasiekus naują žaidimo lygį gali būti toks pat įtikinantis kaip ir kai kurie narkotikai. Psichologas gali padėti asmenims atpažinti šiuos modelius, nustatyti sveikas ribas ir rasti alternatyvią veiklą, kuri patenkintų stimuliacijos ir atlygio poreikį.

Lošimai ir apsipirkinėjimas

Statymo azartas ar pasitenkinimas nusipirkus naują batų porą – abu gali būti jaudinantys. Tačiau kada atsitiktinis lošimas ar apsipirkinėjimas rodo gilesnę problemą? Tiems, kurie kovoja su kompulsiniu lošimu ar apsipirkinėjimu, šis ciklas gali privesti prie finansinio žlugimo ir didelių emocinių kančių. Psichologai gali suteikti terapiją, kad atskleistų pagrindinius dirgiklius, pasiūlyti impulsų kontrolės strategijas ir padėti atkurti pažeistus asmeninius ir finansinius santykius.

Maistas ir seksas

Apie kai kurias priklausomybes kalbama ne taip atvirai, tačiau jos yra tokios pat svarbios. Maisto sutrikimai, nesvarbu, ar tai būtų persivalgymas, nevalgymas, ar susižavėjimas tam tikrais maisto produktais, gali turėti rimtų pasekmių sveikatai. Panašiai ir kompulsyvus seksualinis elgesys gali apsunkinti santykius ir sukelti emocinių kančių. Psichologo padedami, asmenys gali ištirti emocinius tokio elgesio pagrindus, išvystyti sveikesnius įveikos mechanizmus ir pagerinti savivertę bei kūno įvaizdį.

Jei jums ar jūsų pažįstamam žmogui atrodo, kad jūs ar jūsų pažįstamas žmogus susiduria su kuria nors iš šių priklausomybę sukeliančių elgsenos formų, vertėtų apsvarstyti galimybę kreiptis į specialistą. Psichologas, turintis žinių apie žmogaus elgesį, gali išklausyti, suteikti neįkainojamą grįžtamąjį ryšį ir pasiūlyti veiksmingų sprendimų. Bet kokios formos priklausomybė neturi nulemti žmogaus gyvenimo. Suteikus tinkamą paramą ir įsikišus, kelias į pasveikimą yra įmanomas. Atminkite, kad kreiptis pagalbos yra pirmas žingsnis, ir nėra gėda ieškoti pagalbos.

Kaip dirba priklausomybių psichologai?

Vertinimas – prieš pradėdami gydymą, jie dažnai atlieka išsamų įvertinimą. Tai apima paciento istorijos, pagrindinių ligų ir priklausomybę sukeliančių elgesio veiksnių supratimą.

Konsultavimas – Įprastas metodas – individualūs užsiėmimai. Čia pacientai gali laisvai aptarti savo išgyvenimus, baimes ir iššūkius, gauti asmeninį grįžtamąjį ryšį ir įveikimo strategijas.

Grupinė terapija – kartais dalijimasis patirtimi su kitais, išgyvenančiais tas pačias kovas, gali būti gydomasis poveikis. Priklausomybių psichologai dažnai palengvina tokias grupines diskusijas, sukurdami palankią ir saugią aplinką.

Mokomieji seminarai – žinios yra galia. Seminarai padeda pacientams suprasti savo priklausomybės pobūdį, jos poveikį sveikatai ir santykiams bei būdus, kaip kovoti su atkryčiais.

Kokiais įrodymais grindžiami jų metodai?

Keliuose tyrimuose pabrėžtas psichologinių intervencijų veiksmingumas gydant priklausomybę. Pavyzdžiui, kognityvinė elgesio terapija (KET) parodė daug žadančių rezultatų padedant asmenims atpažinti neigiamus mąstymo ir elgesio modelius, taip skatinant sveikesnius įveikos mechanizmus.

Be to, žurnale „Journal of Substance Abuse Treatment“ paskelbtame tyrime nustatyta, kad asmenų, kuriems buvo taikoma ir medicininė detoksikacija, ir psichologinės konsultacijos, atkryčių skaičius buvo gerokai mažesnis nei tų, kuriems buvo taikomas tik medicininis gydymas.

Priklausomybių gydymas

Kai problema pripažįstama, kas toliau? Kaip iš priklausomybės gniaužtų pereiti į sveikimo kelią?

Detoksikacija – pirmasis žingsnis

Nuo daugelio medžiagų organizmas tampa priklausomas, o pabandžius mesti, išryškėja abstinencijos simptomai. Detoksikacija, prižiūrint gydytojui, užtikrina, kad šie simptomai būtų saugiai įveikti. Atminkite, kad priklausomai nuo medžiagos ir sunkumo detoksikacija gali būti pavojinga gyvybei. Todėl nepatartina bandyti tai daryti vienam arba be tinkamos priežiūros.

Elgesio konsultavimas

„Kodėl aš pradėjau vartoti narkotines medžiagas?“ „Kaip galiu išvengti atkryčio?“ Šie klausimai yra svarbiausi priklausomybių terapijoje. Individualios arba grupinės elgesio konsultacijos gali padėti atskleisti pagrindinius dirgiklius, pasiūlyti įveikos mechanizmus ir padėti pataisyti nutrūkusius asmeninius ar profesinius santykius. Žurnale „Journal of Consulting and Clinical Psychology“ paskelbtame svarbiame tyrime nustatyta, kad tam tikros elgesio terapijos gerokai sumažino piktnaudžiavimą narkotikais.

Vaistai ir medicinos prietaisai

Tam tikrais priklausomybės atvejais vaistai ar medicinos prietaisai gali būti naudojami abstinencijos gydymui, atkryčio prevencijai arba kartu pasireiškiančioms ligoms gydyti.

Psichikos sveikatos paslaugos

Dažnai priklausomybė ir psichikos sveikatos sutrikimai eina koja kojon. Tai vištos ir kiaušinio situacija: Ar priklausomybė sukėlė psichikos sveikatos sutrikimus, ar atvirkščiai? Nepriklausomai nuo atsakymo, visapusiškas gydymas skirtas abiem aspektams. Gydymas gali apimti vaistus, konsultavimą arba holistines praktikas, pavyzdžiui, meditaciją ar jogą.

Ilgalaikis stebėjimas

Pasveikimas nesibaigia kartu su aktyvaus gydymo pabaiga. Periodiškai atliekami tolesni stebėjimai užtikrina, kad asmuo ir toliau nevartoja psichoaktyviųjų medžiagų, sulaukia palaikymo, kai pasireiškia sunkumai, ir jam siūloma pagalba, jei pasireiškia atkryčiai. Galvokite apie tai kaip apie proto ir sielos priežiūrą.

Kovoti su priklausomybe neabejotinai sudėtinga, tačiau yra vilties. Turint daugybę gydymo galimybių ir pasaulinę specialistų bei paramos grupių bendruomenę, pasveikimas nėra tik svajonė – tai apčiuopiama realybė. Atminkite, kad pirmas žingsnis visada būna sunkiausias, tačiau jį žengus kelionė sveikesnio ir laimingesnio gyvenimo link iš tiesų prasideda. Jei jūs ar jūsų pažįstamas kovoja su priklausomybe, kreipkitės, ieškokite profesionalaus patarimo ir pasitikėkite procesu.

Ką svarbu žinoti lankantis pas priklausomybių psichologą?

Ieškoti profesionalios pagalbos – pagirtinas žingsnis. Tačiau, kaip ir įžengus į bet kurią nepažįstamą teritoriją, natūralu, kad kyla nuogąstavimų. Ko turėtumėte tikėtis? Kaip galite pasiruošti? Aptarsime keletą esminių dalykų, kuriuos reikia turėti omenyje kreipiantis pagalbos į priklausomybių psichologą.

1. Pasitikėjimui sukurti reikia laiko

Pradėti pokalbį apie savo priklausomybę su nepažįstamu žmogumi gali atrodyti bauginančiai. Atminkite, kad normalu jaustis neryžtingai. Profesionalus psichologas tai supranta ir dirbs palaipsniui, kad sukurtų pasitikėjimo pagrindą. Jie yra apmokyti suteikti jums saugią ir nesmerkiančią erdvę. Taigi neskubėkite ir atsiverkite, kai pasijusite pasiruošę.

2. Sąžiningumas yra geriausia politika

Terapijos veiksmingumas labai priklauso nuo atviro bendravimo. Nors gali kilti pagunda slėpti tam tikras detales iš gėdos ar baimės, atvirumas apie savo priklausomybę, jos poveikį ir bet kokius atkryčius tik padės gydymo procesui. Galų gale, kaip gydytojas gali nustatyti diagnozę, nesuprasdamas visų simptomų?

3. Kiekvieno žmogaus kelionė yra unikali

Jūsų draugui Markui galbūt padėjo tam tikras terapijos metodas, bet ar tai reiškia, kad jis tiks ir jums? Nebūtinai. Gydymas nėra universalus sprendimas. Priklausomybių psichologas pritaikys terapiją atsižvelgdamas į jūsų unikalias aplinkybes, dirgiklius ir poreikius. Labai svarbu išlikti kantriam ir pasitikėti procesu, net jei pažanga atrodo lėta.

4. Gali būti, kad yra esminių problemų

Kartais priklausomybės slepia gilesnes psichologines ar emocines problemas. Galbūt tai neišspręsta trauma, psichikos sveikatos sutrikimas ar metų metus kauptas stresas. Labai svarbu būti atviram šių aspektų tyrinėjimui. Šalindama pagrindines priežastis, terapija gali pasiūlyti ne tik gydymą nuo priklausomybės – ji gali pasiūlyti holistinį gydymą.

5. Pasiruoškite namų darbams

Ne, ne tuos, kurie skirti mokyklai! Tačiau terapija dažnai išeina už psichologo kabineto ribų. Jie gali pasiūlyti užsiėmimų, dienoraščio rašymo ar pratimų, kuriuos galima atlikti namuose. Užsiėmimas jais gali sustiprinti terapinį procesą, suteikti įžvalgų ir padėti greičiau pasveikti.

6. Sveikimas yra tęstinis procesas

Ar žinojote, kad Nacionalinio narkomanijos instituto duomenimis, narkomanų atkryčio dažnis siekia 40-60 %? Šia statistika nesiekiama nuliūdinti, bet norima pabrėžti, kad atkryčių gali pasitaikyti. Labai svarbu į juos žiūrėti ne kaip į nesėkmes, o kaip į kliūtis sveikimo kelyje. Priklausomybių psichologas suteiks priemonių ir strategijų, kaip susidoroti su galimomis nesėkmėmis.

Bendradarbiavimas su priklausomybių psichologu gali būti permaininga patirtis, tačiau labai svarbu nustatyti realius lūkesčius ir išlikti pasiryžusiam šiai kelionei. Atminkite, kad sveikimo kelyje gali būti pakilimų ir nuosmukių, tačiau, turint ryžto, tinkamos paramos ir truputį užuojautos sau, laukia sveikesnis, nuo priklausomybių laisvas gyvenimas. Ir, jei kada nors abejosite, tiesiog kreipkitės ir užduokite klausimus; jūsų psichologas yra tam, kad padėtų!

Taigi, ar priklausomybių psichologai yra atsakymas?

Nors priklausomybių psichologai atlieka labai svarbų vaidmenį, būtina suprasti, kad priklausomybės ligų gydymas yra holistinis procesas. Dažnai reikia daugiadisciplininio požiūrio, apimančio gydytojus, terapeutus, šeimą ir bendruomenės paramą. Priklausomybių psichologas yra esminė šios paramos sistemos dalis, teikiantis būtinas psichologines priemones ir įžvalgas, padedančias sveikti.

Apibendrinant galima pasakyti, kad jei jūs arba jūsų pažįstamas asmuo kovoja su priklausomybe, naudinga būtų apsvarstyti galimybę pasinaudoti priklausomybių psichologo paslaugomis. Atminkite, kad kiekviena kelionė prasideda nuo vieno žingsnio. Kodėl jo nežengti su žmogumi, kuris yra apmokytas vesti jus per priklausomybės labirintus?

(Pastaba: dėl asmeninių patarimų visada reikėtų kreiptis tiesiai pas psichologą ar bet kurį kitą ekspertą, čia pateikta tik bendrinė informacija, kuri gali neatitikti Jūsų situacijos tiesiogiai, tik specialistas, gali pateikti teisingas išvadas ir kryptingai Jums padėti).