Kas yra bulimija?

Kas yra bulimija?

Nervinė bulimija yra sunkus valgymo sutrikimas, galintis turėti didelį poveikį tiek fizinei, tiek psichinei sveikatai. Šiai ligai būdingi persivalgymo epizodai, po kurių seka kompensacinis elgesys, pavyzdžiui, vėmimas, ir nuo jos kenčia milijonai žmonių visame pasaulyje. Tačiau kiek iš tikrųjų suprantame apie šią ligą?

Bulimija – kas tai?

Medicininiu požiūriu nervinė bulimija yra psichologinė būklė, kuriai būdingi pasikartojantys persivalgymo epizodai, lydimi kontrolės trūkumo jausmo ir po to sekančio netinkamo kompensacinio elgesio, kad nepriaugtų svorio. Psichikos sutrikimų diagnostikos ir statistikos vadovo penktajame leidime (DSM-5) pateikiami konkretūs šios ligos diagnozės kriterijai, pabrėžiant pasikartojantį persivalgymo ir kompensacinių veiksmų pobūdį.

Bulimijos požymiai

Bulimija sergantiems asmenims dažnai pasireiškia įvairūs simptomai, įskaitant virškinimo trakto sutrikimus, dantų eroziją ir elektrolitų pusiausvyros sutrikimus. Psichologiniai simptomai taip pat vargina, dažnai pasireiškia stiprus nerimas ir depresija. Ilgalaikė bulimija gali sukelti rimtų sveikatos komplikacijų, pavyzdžiui, širdies problemų ir rimtų dantų pažeidimų. Medicinos šaltiniuose, pavyzdžiui, Mayo klinikoje, pateikiami išsamūs šių simptomų ir komplikacijų sąrašai.

Bulimijos fiziniai požymiai gali būti ir matomi, ir paslėpti. Kai kurie iš akivaizdesnių požymių yra šie:

  • Svorio svyravimai – staigus svorio kritimas arba didėjimas gali būti raudona vėliava.
  • Dantų problemos – skrandžio rūgšties poveikis gali pažeisti dantų emalį, todėl dantys gali pradėti gesti, tapti jautrūs ir pakeisti spalvą.
  • Virškinimo trakto problemos – dažnai pasitaiko lėtinis nereguliarus tuštinimasis, skrandžio spazmai ir rūgšties refliuksas.
  • Apsivalymo požymiai – tai gali būti dažnas ėjimas į tualetą po valgio, vėmimo požymiai arba piktnaudžiavimas vidurius laisvinančiais vaistais.
Kas yra bulimija? 1

Tačiau yra ir subtilesnių požymių. Pavyzdžiui, Russello požymis – nuospaudos ar randai ant rankų pirštų galūnių, atsiradę dėl vėmimo, – yra mažiau žinomas, tačiau iškalbingas požymis.

Elgesio ir emociniai požymiai

Psichologinis bulimijos aspektas yra toks pat svarbus kaip ir fizinis. Elgesio ir emociniai požymiai yra šie:

  • Susirūpinimas svoriu ir kūno formomis – tai gali reikšti stiprią baimę priaugti svorio arba iškreiptą kūno vaizdą.
  • Paslaptingumas valgant – dažnai pasitaiko maisto slėpimas, valgymas paslapčiomis arba išsisukinėjimas apie valgymo įpročius.
  • Nuotaikos svyravimai – bulimija sergantys žmonės dažnai patiria stiprius emocinius sukrėtimus, dėl kurių atsiranda dirglumas, nerimas ir depresija.
  • Prasta savivertė – vyrauja gėdos, kaltės ar menkavertiškumo jausmas, ypač po valgio.

Šių požymių atpažinimas yra pirmas žingsnis ieškant pagalbos. Bulimijos gydymas apima holistinį požiūrį, kuris apima gydymą, mitybos mokymą ir kartais vaistus. Labai svarbu į žmogų, kuris, kaip įtariama, gali sirgti bulimija, žiūrėti su empatija ir supratimu. Paskatinimas kreiptis profesionalios pagalbos ir paramos siūlymas gali labai pakeisti jų sveikimo kelią.

Priežastys ir rizikos veiksniai

Bulimijos etiologija yra daugialypė, apimanti genetinius, aplinkos ir psichologinius komponentus. Tyrimai rodo didelį genetinį polinkį į valgymo sutrikimus. Aplinkos veiksniai, visuomenės spaudimas ir kultūrinės kūno įvaizdžio normos atlieka svarbų vaidmenį. Psichologiniu požiūriu dažni tokie veiksniai kaip žema savivertė ir perfekcionizmas. Tyrimai, pavyzdžiui, Stice ir Bohon (2012), iliustruoja šias sąsajas, pabrėždami sudėtingą įvairių bulimijos veiksnių sąveiką.

Gydymas ir sveikimas

Gydant bulimiją paprastai derinama psichoterapija, mitybos mokymas ir kartais medikamentinis gydymas. Kognityvinė elgesio terapija (KET) plačiai pripažįstama kaip veiksmingas gydymas. Pasveikimui labai svarbus daugiadisciplininis požiūris, kuriame dalyvauja dietologai, psichologai ir gydytojai. Sisteminėje Hay (2013) apžvalgoje pabrėžiamas valgymo sutrikimų psichologinio gydymo veiksmingumas per septynerių metų laikotarpį, pabrėžiant gydymo metodikų pažangą.

Asmeninės istorijos ir sveikimo kelionės

Kiekviena sveikimo istorija yra unikali. Pavyzdžiui, vienas pacientas, kuriam dėl privatumo suteiktas anonimiškumas, savo kelionę per gydymą apibūdino kaip pakeitusią gyvenimą, o savo sveikimą grindė medicininio gydymo ir šeimos paramos deriniu.

Bulimijos pasekmės

Nervinė bulimija turi keletą rimtų pasekmių, kurios turi įtakos fizinei, psichologinei ir socialinei asmens sveikatai. Šių pasekmių supratimas yra labai svarbus norint suvokti sutrikimo sunkumą ir svarbą kreiptis dėl gydymo.

Fizinės pasekmės

Virškinimo trakto problemos – dažnas vėmimas gali sukelti įvairių virškinamojo trakto problemų, įskaitant rūgšties refliuksą, ezofagitą, lėtinį gerklės skausmą ir gastritą. Sunkūs atvejai gali sukelti stemplės plyšimus, kurie gali kelti pavojų gyvybei.

Kas yra bulimija? 1

Dantų pažeidimai – rūgštis, esanti vėmaluose, gali suardyti dantų emalį, todėl atsiranda dantų ėduonis, jautrumas ir dantenų ligos. Dėl to gali atsirasti lėtinių dantų problemų ir net dantų netekimas.

Elektrolitų pusiausvyros sutrikimas – vėmimas ir piktnaudžiavimas vidurių laisvinamaisiais vaistais gali sutrikdyti organizmo elektrolitų pusiausvyrą. Tai gali sukelti tokias pavojingas būkles kaip hipokalemija (mažas kalio kiekis), kuri gali sukelti širdies aritmiją, raumenų silpnumą, o sunkiais atvejais – širdies sustojimą.

Endokrininės ir reprodukcinės problemos – moterys, sergančios bulimija, gali patirti menstruacijų nereguliarumą arba amenorėją (menstruacijų nebuvimą), o tai gali turėti įtakos vaisingumui. Su bulimija susijęs hormonų pusiausvyros sutrikimas taip pat gali sukelti osteopeniją arba osteoporozę, todėl padidėja kaulų lūžių rizika.

Fizinė išvaizda – nors bulimija dažnai siejama su svorio svyravimais, lėtiniams ligoniams taip pat gali pasireikšti fiziniai požymiai, tokie kaip seilių liaukų patinimas (dėl kurio atsiranda „voverės skruostų“ išvaizda), sausa oda, lūžinėjantys nagai, plaukų retėjimas ar slinkimas.

Psichologiniai padariniai

Psichikos sveikatos sutrikimai – bulimija dažnai pasireiškia kartu su psichikos sveikatos sutrikimais, tokiais kaip depresija, nerimas ir obsesinis-kompulsinis sutrikimas. Valgymo sutrikimo sukeltas emocinis krūvis gali sustiprinti šias ligas.

Kūno įvaizdžio problemos – nuolatinis nepasitenkinimas kūno įvaizdžiu ir kūno svorio bei formų manija yra pagrindiniai bulimijos požymiai, dažnai sukeliantys blogėjančios savivertės ir kūno dismorfijos ciklą.

Emocinis nestabilumas – bliumijos ciklas gali sukelti emocinį nestabilumą, įskaitant nuotaikų svyravimus, dirglumą, kaltės ir gėdos jausmą po persivalgymo epizodų.

Socialinės pasekmės

Įtampa santykiuose – bulimijos slaptumas gali apsunkinti asmeninius santykius. Asmenys gali atsiriboti nuo draugų ir šeimos narių, kad nuslėptų savo valgymo sutrikimą, dėl to gali atsiriboti ir pritrūkti socialinės paramos.

Poveikis darbe ir mokykloje – fiziniai ir psichologiniai bulimijos padariniai gali pabloginti mokymosi ir darbo rezultatus. Sunkumai susikaupti, sumažėjusi energija ir laikas, praleidžiamas dėl bulimijos, gali turėti įtakos produktyvumui ir pasiekimams. Bulimija yra sudėtingas sutrikimas, turintis didelį poveikį žmogaus gyvenimui. Norint jį veiksmingai valdyti ir pasveikti, labai svarbu suprasti jo priežastis, simptomus ir gydymą. Gilinantis į šią ligą tampa aišku, kad norint padėti sergantiesiems šia liga, svarbiausia yra palaikomasis, informuotas požiūris. Jei jūs ar jūsų pažįstamas žmogus kovoja su bulimija, atminkite, kad pagalba yra prieinama ir pasveikti įmanoma.