Kas yra antibiotikai?

Antibiotikai

Antibiotikai – tai vaistai, vartojami kovai su bakterijų sukeltomis infekcijomis. Jie taip pat vadinami antibakteriniais vaistais. Jie gydo infekcijas, naikindami arba mažindami bakterijų augimą.

Pirmasis šiuolaikinis antibiotikas buvo panaudotas 1936 m. Prieš pradedant vartoti antibiotikus 30 proc. visų mirčių Jungtinėse Valstijose buvo sukeltos bakterinių infekcijų. Antibiotikų dėka anksčiau mirtinos infekcijos yra išgydomos.

Šiandien antibiotikai vis dar yra galingi, gyvybę gelbstintys vaistai žmonėms, sergantiems tam tikromis sunkiomis infekcijomis. Jie taip pat gali užkirsti kelią mažiau rimtoms infekcijoms tapti sunkiomis.

Yra daug antibiotikų klasių. Tam tikros antibiotikų rūšys geriausiai veikia tam tikrų rūšių bakterines infekcijas.

Antibiotikai būna įvairių formų, pvz:

  • tabletės
  • kapsulės
  • skysčiai
  • kremai
  • tepalai

Daugumą antibiotikų galima įsigyti tik gydytojui išrašius receptą. Kai kurių antibiotikų kremų ir tepalų galima įsigyti be recepto.

Kaip antibiotikai veikia bakterijas?

Antibiotikai gydo bakterines infekcijas, sunaikindami bakterijas arba sulėtindami ir sustabdydami jų augimą. Jie tai daro:

puola bakterijas supančią sienelę ar apvalkalą

trikdydami bakterijų dauginimąsi

blokuodami bakterijų baltymų gamybą

Per kiek laiko antibiotikai pradeda veikti?

Antibiotikai pradeda veikti iš karto pradėjus juos vartoti. Tačiau 2 – 3 dienas galite nesijausti geriau.

Kaip greitai pasijusite geriau po gydymo antibiotikais, gali būti įvairiai. Tai taip pat priklauso nuo infekcijos, kurią gydote, tipo.

Daugumą antibiotikų reikėtų vartoti nuo 7 iki 14 dienų. Kai kuriais atvejais trumpesnis gydymas veikia taip pat gerai. Gydytojas nuspręs, kokia gydymo trukmė ir tinkama antibiotikų rūšis Jums tinkamiausia.

Nors po kelių gydymo dienų galite pasijusti geriau, geriausia baigti visą antibiotikų vartojimo kursą, kad infekcija būtų visiškai pašalinta. Tai taip pat gali padėti išvengti atsparumo antibiotikams. Nenutraukite antibiotikų vartojimo anksčiau laiko, nebent sveikatos priežiūros specialistas pasakytų, kad galite tai daryti.

Iš ko pagaminti antibiotikai?

Pirmasis beta-laktaminis antibiotikas – penicilinas – buvo atrastas atsitiktinai. Jis išaugo iš pelėsio dėmelės Petri lėkštelėje. Mokslininkai nustatė, kad tam tikros rūšies grybas natūraliai gamina peniciliną. Galiausiai penicilinas dideliais kiekiais buvo pagamintas laboratorijoje fermentacijos būdu naudojant grybą.

Kai kuriuos kitus ankstyvuosius antibiotikus gamino dirvožemyje rastos bakterijos.

Šiandien visi antibiotikai gaminami laboratorijoje. Kai kurie jų gaminami vykstant kelioms cheminėms reakcijoms, kurių metu susidaro vaistuose naudojama medžiaga.

Kiti antibiotikai bent iš dalies gaminami natūraliu, bet kontroliuojamu procesu. Šis procesas dažnai patobulinamas tam tikromis cheminėmis reakcijomis, kurios gali pakeisti pradinę medžiagą ir sukurti kitokį vaistą.